Ekonomi

Fed Başkanı Powell enflasyonla mücadele için uzun vadeli para politikası sinyali verdi

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) dün düzenlediği bir etkinlikte konuşan Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadelede sürdürülebilir bir para politikası yaklaşımının gerekliliğinin altını çizdi. Powell, devam eden enflasyon risklerine ve aşırı sıkılaşmanın tehlikelerine dikkat çekerek, toplam talep artışını önlemek ve dolayısıyla enflasyonist baskıları azaltmak için sıkı bir para politikasının gerekli olabileceğini öne sürdü.

Powell’ın Perşembe günkü sözlerine piyasanın tepkisi oldukça iyimserdi; yatırımcılar, Powell’ın Ekim ayında New York Ekonomi Kulübü’nde IMF tarafından da yinelenen yorumlarını mevcut politika duruşunun çok kısıtlayıcı olmadığı ve ekonominin iyi performans gösterdiği şeklinde yorumladılar. uygun şekilde. Bu algı, zayıf istihdam raporu da dahil olmak üzere son dönemdeki zayıf ekonomik verilerin ardından Fed’in faiz artırımlarını duraklatabileceği beklentileri üzerine hisse senetlerinde yükselişe, tahvil getirilerinde düşüşe ve finansal koşullarda genel bir gevşemeye yol açtı.

Ancak Finansal Koşullar Endeksi’nin (FCI) bugünkü analizi, Ağustos ayından bu yana gözlemlenen sıkılaşmanın, vade primlerindeki ayarlamalar ve tahvil piyasasının uzun ucundaki satışlar nedeniyle geçici olabileceğini gösteriyor. Bu, Powell’ın piyasaya dayalı finansal koşulların “kalıcı” bir etkiye sahip olduğu teziyle çelişiyor. FCI, finansal koşulların gevşediğini ve bunun Fed’in ekonomik büyüme ve enflasyonu yönetme çabalarını potansiyel olarak karmaşıklaştırabileceğini gösteriyor.

Powell’ın IMF toplantısındaki açıklamaları piyasaları sıkı nakit duruşunun devamına hazırlıyor gibi görünürken, Fed uzun vadeli fiyat istikrarı hedefine odaklanıyor. Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına alma taahhüdü, toplam talebin arzı aşmamasını sağlamak için faiz oranlarının uzun bir süre boyunca yüksek tutulmasını içerebilir, bu da potansiyel olarak enflasyon eğilimlerini şiddetlendirebilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu