Haber

Depremlerden sonra deprem uyarı zili icat edildi

Depremlerden sonra deprem uyarı zilini icat etti

AKSARAY – Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan depremin ardından İç Anadolu’da deprem devam ederken, Aksaraylı bir vatandaş anlık deprem uyarısı veren cihaz icat etti.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 6 Şubat depremlerinin yer kabuğu üzerindeki etkileri devam ediyor. İç Anadolu Bölgesi’nde art arda devam eden depremler, Aksaray’ın Eskil ilçesinde yaşayan 49 yaşındaki Hasan Tosun’a deprem anında çınlama sesi çıkaran cihaz icat ettirdi. Özellikle geceleri deprem anında insanların uyanmasını sağlayan cihazı kendisinin icat ettiğini belirten Hasan Tosun, “Son zamanlarda Maraş’ta meydana gelen depremler bölgemizde de hissediliyor. Bir şey, depremin etkilerini daha erken hissedecek bir cihaz yapmak istedim, insanlara faydalı olur” diyen “İnsanlar bu deprem sırasında uykudayken farkında değiller. İnsanlar bunu öğrenene kadar deprem olur. Bu cihazı daha erken uyarmak ve önlem almak için geliştirdim. İnsanlara faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Dünyadaki çalışma sisteminden bahseden Hasan Tosun, “Bu elektrikli cihazlarda artı eksi olayı var. Mesela zile basıldığında cihaz ses ile temas ediyor. Bu temas olayını ben yaptım. metallerle kaynaşacak şekilde. metaller birbirine değince zil çalar. bir yay düşünün. aynı onun gibi. boşlukta duran tel hareket edince etrafındaki metale çarpar ve bu da tetiklenir. Çan.”

Hasan Tosun, “Bu cihaz biraz daha eski bir cihaz” diyerek, “Bu cihazı test amaçlı yaptım, çalışır mı dedim ve olumlu sonuçlar aldım. Ama bu cihaz geliştirmeye uygun. Yapılırsa daha iyi olur” dedi. İçindeki iletken maddeler hassaslaştırıldı. Cihaz seri üretim olursa insanların daha çok işine yarayacağını düşünüyorum” dedi.

celtik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu