Ekonomi

Bakan Bilgin’den asgari ücret açıklaması: Temmuz’da yeniden değerlendireceğiz

DUVAR – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, ekonomi ve maaşlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bazıları emekli maaşı fiyatları ve taban fiyatta yeniden düzenleme sinyali verdi.

A Haber’e konuşan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Asgari fiyat nedir? Bu fiyatın altında fiyat olamaz demek oluyor. Biz sosyal devletin sorumluluğuyla çok kıymetlendirdik. Tabii şu anda enflasyon düşüyor. Biz koruyan bir yaklaşım izliyoruz. Enflasyonun düştüğünü rakamlardan anlıyoruz.Enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz.Makas hızla düşüyor.Bu gösteriyor.Enflasyon reel olarak düşüş trendinde.Ancak fiyatlardaki yükseliş devam ediyor.Ne yapacağız? Bunu durduracağız, sosyal devlet olarak fiyatlara sahip çıkacağız, piyasanın alım gücünü belirleyen verileri kullanacak araştırmalar yapıyoruz.

EMEKLİLER İÇİN YENİ YÖNETMELİK

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon emekli var. 7 bin 500 liranın altında maaş alanların sayısı ise 9 buçuk milyon civarında. Son düzenleme ile en düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya getirerek bu 9 milyon 500 bin kişinin biraz nefes almasını sağlayan bir düzenleme yaptık. Bunun dışında 5 milyonun üzerinde kişinin emekli olmasıyla ilgili düzenleme yaptık. Aralarında bir rahatsızlık vardı. Şimdi 7 bin 500 liradan fazla kazananlar için bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. İşimizi bitirdik. Meclis tatilde olduğu için Temmuz ayında uygulamaya koyacağız. Detaylar Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacaktır. 7 bin 500 lira olmak üzere kapsamlı bir düzenleme yapacağız.”

hacilarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu