Haber

İstanbul’da ilçe belediyeleri deprem bölgesine yardıma devam ediyor

İstanbul’da ilçe belediyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeye yardımlarını sürdürüyor.

Bağcılar Belediyesi bilişim uzmanları tarafından bölgeye mobil şarj istasyonu kuruldu. Bir yönetici ve 2 teknik personelin görev yaptığı mobil şarj istasyonları ilk etapta Malatya ve Adıyaman’da hizmete açıldı. İstasyonlar, hem depremzedelere hem de bölgedeki kamu ve sivil toplum kuruluşu çalışanlarına 24 saat hizmet veriyor.

Belediye, yemek dağıtımından cami kurulmasına kadar her türlü ihtiyaç için de hizmet veriyor.

Fatih Belediyesi’nden bölgeye 51 tır sevk edildi

Fatih Belediyesi 51 tır ile deprem bölgesine 1 milyon 382 bin 508 adet gerekli malzeme ve 207 bin 660 adet su gönderdi. Ayrıca 150 çalışanın sevk edildiği bölgede 35 iş makinesi ile 37 arama kurtarma ekibi görev yapıyor. Belediyeye ait 2 çorba ve yemek aracı da depremzedelere yemek dağıtıyor.

Kartal Belediyesi çadır kurulumunu tamamladı

Kartal Belediyesi, Antakya Afet Koordinasyon Merkezi’nin çadır kurulumunu tamamladı. Kartal’da toplanan çadır, ısıtıcı, battaniye, giysi, yatak ve gıda gibi öncelikli ihtiyaçlar 800 metrekarelik alana kurulan bu çadıra tırlarla getiriliyor. Burada toplanan ihtiyaç malzemeleri gruplar halinde etkilenen bölgelere götürülüyor.

Ekipler son olarak Hatay’ın Defne ve Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçelerine giderek çadır kurdu. Defne’de 20 çadır kuran ekipler, çadırların yanı sıra vatandaşların ısınma ihtiyacını karşılamak için ısıtıcı ve battaniye, yatak, giysi ve gıda desteği de sağladı.

Bahçelievler Belediyesi’nden 6 bin 500 aileye destek

Bahçelievler Belediyesi bölgeye 40 kişiden oluşan arama kurtarma ekibinin yanı sıra arama kurtarma köpeği, 5 araç, jeneratör, seyyar ışık kuleleri, çadırlar ve profesyonel arama kurtarma malzemeleri gönderdi. Ayrıca bölgede 2 ambulans, sağlık görevlileri, 4 otobüs ve 2 minibüs görev yapıyor.

Belediye ilk etapta depremde ağır hasar gören Hatay’a 13 araçtan oluşan iş makinesi ve TIR’ları gönderdi. Araç konvoyunda ayrıca 1 adet seyyar büfe, ekskavatör, yükleyici yükleyici, kamyon, kamyonet ve diğer araçlar yer aldı. İş makinesi konvoyunda görevlendirilen 26 personel Hatay’daki AFAD merkezine akredite oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen hasar tespit çalışmalarına Kahramanmaraş ve Gaziantep’e gönderilen mimar ve mühendislerden oluşan 12 teknik eleman destek veriyor.

Battaniye, ısıtıcı, giysi ve hijyen malzemeleri gibi temel ihtiyaç malzemeleri ayrıştırılarak tırlara yükleniyor ve en kısa sürede deprem bölgelerine taşınmak üzere yola çıkıyor. Bu kapsamda 68 tır deprem bölgesine sevk edildi.

Ayrıca belediyeye ait atölyelerde imal edilen tuvalet ve duş tesisatları da tırlara yüklenerek bölgeye gönderildi.

Mutfak ve aşevlerinin yanı sıra bin metrekare portatif çadır ve 30 bin kişilik yemek pişirme kapasiteli mutfak araç ve gereçlerinde görevlendirilmek üzere 42 kişilik ekip Hatay’a gönderildi.

Depremin etkilediği illerden gelerek Bahçelievler’de yakınlarının yanına yerleşen 6 bin 500 depremzedeye gıda, giyecek gibi ihtiyaçları olan her türlü destek sağlandı. ???????

haber-gebze.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu