Haber

ABD, Türkiye’yi İsveç’in NATO üyeliğine çağırdı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çarşamba günü resmi görüşmeler için gittiği İsveç’te Türkiye ve Macaristan’a İsveç’in NATO üyeliğini bir an önce onaylamaları çağrısında bulundu.

Austin, İsveçli meslektaşı Pål Jonson ile Çarşamba günü Stockholm’ün güneyindeki Muskö’deki İsveç donanma limanında bir araya geldi.

Austin burada yaptığı konuşmada Finlandiya’nın kısa sürede NATO’ya 31. üye olarak katıldığını kaydederek, İsveç’i de kısa sürede 32. üye olarak İttifak’a dahil etmeyi umduklarını vurguladı.

“Bunun gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Austin, “İsveç’in NATO’ya hızlı katılımını desteklemeye devam edeceklerini ve yazdan önce üyeliği tamamlamak için güçlü çaba göstereceklerini” kaydetti. İsveçli meslektaşına hitaben Austin, “Sen mükemmel bir ortaksın. Çok yakında sana müttefikimiz diyebilmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

ABD’li Bakan, “Müttefiklerimiz Türkiye ve Macaristan’ı İsveç’in üyeliğini bir an önce onaylamaya teşvik ediyoruz.” dedi.

ABD Savunma Bakanı’nın ziyareti, İsveç’in yaklaşık 30 yılın en büyük askeri tatbikatı olan Aurora 23’e denk geldi. 17 Nisan’da başlayan tatbikata yaklaşık 700 ABD Deniz Piyadesinin yanı sıra İngiltere, Finlandiya, Polonya, Norveç, Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna, Danimarka, Avusturya, Almanya ve Fransa’dan yaklaşık 26 bin asker katıldı. Tatbikat 11 Mayıs’a kadar sürecek.


İsveç’teki Aurora 23 tatbikatına katılan ABD askerleriFotoğraf: Pontus Lundahl/AP Fotoğraf/resim ittifakı

Türkiye ve Macaristan’dan onay yok

İki asırlık tarafsızlık ve askeri uyumsuzluk dönemini sona erdirme kararı alan İsveç ve komşusu Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl Mayıs ayında NATO üyeliği için başvurdu. Finlandiya, 4 Nisan’da NATO’nun 31. üyesi oldu ancak İsveç’in başvurusu hâlâ sonuçlanmadı.

İttifaka üyelik, tüm üye devletlerin onayını gerektirir. Ankara ve Budapeşte ise İsveç’in üyeliğini henüz onaylamadı.

dpa,Reuters/TY,BK

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu