Teknoloji

Ve beklenen gerçekleşti, NASA’nın Mars rüyası daha başlamadan sona erdi

NASA’nın Mars topraklarından ve kayalarından alınan örnekleri gezegenimize getirme misyonu mali zorluklarla karşı karşıya Daha önce bir haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Bu haberden kısa bir süre sonra uzay ajansı, mevcut bütçe sorunları nedeniyle, Mars Örnek Dönüşü Görevinin askıya alındığını duyurdu. Bu yılın başlarında paylaşılanlara göre mevcut planın gerçekçi olmadığı ve uzay ajansının artık geri dönüş seçenekleri bulmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Space Policy Online’ın haberine göre NASA, artan maliyetler ve gecikmeler nedeniyle Mars’tan örnek getirme misyonunun durdurulduğunu duyurdu. Geçen hafta, NASA’nın görevle ilgili merkezlerinden üçüne görevle ilgili faaliyetler bildirildi. çekilmeBaşlamaları önerildi.

NASA, 2024 bütçe teklifi sırasında Mars Numune İadesi görevi için başlangıçta 949,3 milyon dolarlık bir bütçe talep etmişti. Ancak ajansın bütçesini denetlemekten sorumlu alt komite yalnızca 300 milyon dolar ayırdı ve onlardan bunun için yıllık finansman profili sunmalarını istedi. NASA buradaki talepleri karşılayamazsa, Mars Örnek İade görevinde bir duraklamadan daha fazlasıyla karşılaşabilir.

NASA, Perseverance tarafından toplanan örnekleri Dünya’ya geri getirmek için alternatif yollar üzerinde çalıştığını söylese de bu duraklamanın tam olarak ne kadar süreceği henüz belli değil. NASA ayrıca yakın zamanda Bennu asteroitinden veri topladı. ilk asteroit örneklerinden bazılarını Dünya’ya geri getirdi . Toplanan örneklerin tam listesini henüz görmemiş olsak da, herkes diğer gezegenlerden ve kozmik nesnelerden gelen toprakları incelemekten heyecan duyuyor.

Ne yazık ki, NASA’nın Mars’tan Dünya’ya kaya örnekleri getirme hayali, eğer kurum daha uygun maliyetli bir analiz bulamazsa çoktan sona ermiş olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu