Haber

Türkiye’den İsveç’e NATO vizesi: “NATO’dan güç almıyoruz, güç veriyoruz!”

  • HABER7 / ÖZEL

Türkiye Büyük Millet Meclisi kritik bir oylamaya ev sahipliği yaptı. parlamentonun genel kurulunda İsveç’in NATO’ya katılım protokolü 287 oyla kabul edildi.Meclis kararının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasına çevrildi. Erdoğan bugün imzaladığını duyurdu.Eğer dün F-16 satışına ilişkin Biden yönetiminden art arda açıklamalar geldi.ABD Başkanı Joe Biden Türkiye’ye F-16 satışının onaylanması için Kongre’ye davet mektubu gönderdi.Türkiye İsveç’e NATO vizesi verecek Doç. Prof. Dr. Yeditepe Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü. Dr.Furkan Kaya Haberler7 Onun için değer verdi. Doç. Dr. Furkan Kaya konuyla ilgili, “ Türkiye NATO’da önemli bir güç. Biz gücü NATO’dan almıyoruz, gücü NATO’ya veriyoruz. Ancak İsveç, gücünü NATO’dan alacak. “Buradaki farkı anlamak gerekiyor.”sözlerini kullandı.

 

Türkiye ‘Milli Hayatta Kalma’ Stratejisini Uyguluyor

Rusya-Ukraynasavaşla iki Baltık ülkesi İsveç ve FinlandiyaNATO’nun kapısını çaldığını ancak İsveç’in kapıda kaldığını anımsattı. Doç. Dr.Furkan Kaya,İsveç’in NATO üyeliği Onaylanmamanın ana nedeniBunun terör örgütleriyle başlarının derde girmemesiyle ilgili olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu noktada tutumu açık ve nettir.kim öyle olduğunu söylüyor Kaynakson NATO toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ınsözlerini hatırlamak ABD Kongresi F-16 kıtlığına ilişkinTürkiye’ye daha önce de haksızlık yapıldığını ifade etti.

“TOPLUMSAL DEĞİL, ÖZ OLARAK UYGULAMALAR”

Doç. Dr.Furkan Kaya,F-16 sorunu masaya geldiğinde Türkiye’nin karşısındaydık. Yunanistan kartınızınF-16’lar önerildi ‘Yunanistan’a karşı kullanamazsınız’Bu sözlere rağmen Türkiye bir kez daha dış politikada değerli bir duruş sergileyecektir. ‘Gerekirse yaparız’Türkiye’nin durumu Geri adım atmadığını söyledi. Kararname, İsveç anayasasında terör örgütlerine destek sağlayan ve bu yöndeki eylemlere yaptırım uygulayan değişikliklerle birlikte kabul edildi.söyleyerek Doç. Dr.Furkan KayaEn önemli adımın anayasal ve hukuki adımlar olduğunu belirtti.

“NATO’DAN GÜÇ ALMIYORUZ, GÜÇ VERİYORUZ”

Türkiye’nin F-16 sıkıntısının alternatifi yokolmadığını belirten Doç. Dr.Furkan Kayamilli savaş uçağı KAANTürkiye’yi hatırlatan Savunma SanayiindeBu noktada değerli kazançlarınızÖyle olduğunu söyledi. Doç. Dr.Furkan Kaya,Bu noktada Türkiye İsveç’e NATO üyeliğini soruyor. stratejik olarak avantajlıkonumda olduğunu vurguladı.

“KONU ÜLKE İSE GERİSİ KARARLILIKTIR”

Genel Kurul’da yapılan oylamada 287 kabul edildi, 55 retoyunun yanı sıra 4Ayrıca çekimser oy kullanıldı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu