Haber

Türk Halkının İsrail ve Uluslararası Destek Konusundaki Görüşleri Araştırıldı

İsrail-Hamas savaşı sonrasında Türkiye genelinde 2 bin 94 kişiyle anket yapan Areda Survey’in araştırmasına göre katılımcıların yüzde 81,6’sı İsrail’in gözünün Türkiye topraklarında olduğunu düşünüyor. Katılımcılar, İsrail’in Gazze saldırısındaki asıl amacının yüzde 81,1 ile Gazze’yi işgal etmek olduğunu, Amerika ve Avrupa’nın İsrail’i desteklemesinin temel nedeninin ise yüzde 77,9 ile ülkelerin kendi çıkarlarını korumak olduğunu belirtti. Ayrıca katılımcıların yüzde 80,7’si dünya barışı ve adaletinin sağlanması için Birleşmiş Milletler (BM) dışında yeni bir yapılanmanın gerekli olduğunu düşünüyor.

Araştırmada İsrail’in Gazze saldırısındaki amacının ne olduğu sorulduğunda katılımcıların yüzde 81,1’i İsrail’in asıl amacının Gazze’yi işgal etmek olduğunu söyledi. Bu düşünceyle katılımcıların yüzde 18,9’u İsrail saldırılarının Hamas yönetimini sona erdirmek amacıyla yapıldığını belirtiyor.

AMERİKA VE AVRUPA KENDİ ÇIKARLARINI DÜŞÜNÜYOR

Araştırmada ayrıca Amerika ve Avrupa’nın İsrail’e verdiği desteğin nedeni de soruldu. Sonuçlara göre katılımcıların yüzde 77,9’u Amerika ve Avrupa’nın İsrail’i kendi çıkarları için desteklediğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 12,2’si Amerika ve Avrupa’nın İsrail’e verdiği desteği Yahudi lobisinin gücünden duydukları korkuya bağlarken, yüzde 9,9’u Amerika ve Avrupa’nın İsrail’e verdiği desteğin nedenini Yahudilere borçlu hissetmelerine bağlıyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE GÜVEN YOK

Araştırmaya göre, Birleşmiş Milletler’in dünya barışı ve adaletini sağlamada yetersiz olduğu yönündeki görüş hakim. Türk halkının yüzde 80,7’si dünyada barışın ve adaletin sağlanması için Birleşmiş Milletler dışında yeni bir yapılanmanın gerekli olduğuna inanıyor.

kahramankazan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu