Haber

Trabzon’da darp edilen Kürt işçiler: 2’si ağır 6 yaralı

TRABZON – Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Esiroğlu Mahallesi’ndeki TOKİ inşaatında çalışan Kürt personelin ırkçı akına uğradığı iddia edildi. Sopa ve taşlı saldırıda Ağrı nüfusuna kayıtlı 6 işçi yaralandı, bir personelin kafasına 8 dikiş atıldı, bir işçi kolundan bıçaklanarak burnu kırıldı, bir işçinin kolu çıktı.

‘ARAÇLARA OTOMOBİLLERİN SALDIRISI OLDU’

Dayak yiyen işçilerden UG, olayı anlatırken şu ifadeleri kullandı: “Mesai çıkışı evimize dönüyorduk. Mahalleden ana yola çıkmaya çalışırken, Bir araç bizi durdurdu.Yardım isteyeceğini düşündük.Aracından indi ve müziğin sesini kısmamızı istedi.Müzik zaten kısıktı.Kesebilir miyiz diye sorduk ama neden açtı? tepki gösterdi.Çalmakta olan müzik türkçe rap müziğiydi.Bize camdan yumruk attı.6 kişi olduğumuz için cevap vermedik.Biz olay yerinden ayrılmaya çalışırken çok sayıda araba geldi. Ne olduğunu anlamadan saldırıya uğradık.Kardeşim kolundan bıçaklandı.Ağabeyimin kafası yarıldı.Bir arkadaşımızın kolu kırıldı.Hepimiz ağır darp edildik.Araçla şantiyeye kaçtık. Minibüs gelip kardeşime çarptı.Kardeşimin göğüs kafesi yaralandı.Daha sonra araçlar tekrar geldi. Bazılarının silahları vardı. Polis ve jandarma da geldi. Arabayla bölgede bir otele sığındık. Daha sonra jandarma bizi karakola götürdü. Polis karakolu çevresinde toplandılar. Jandarma havaya ateş ederek kalabalığı dağıttı. 4-5 saat karakolda bekledik. Daha sonra önemli bölgelerimiz hastaneye kaldırıldı. Abim ve ablam dün hastaneden çıkabildiler. Olaydan sorumlu saldırganların kimlikleri henüz belirlenemedi. Bir an önce yakalanmalarını ve cezalandırılmalarını istiyoruz.”

‘SORUMLULUK YETKİ ALANI’

Dev Yapı-İş sendikası olayın ardından sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak saldırıya tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İnşaat işçilerine yönelik faşist saldırıyı kınıyoruz. Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Esiroğlu beldesinde müzik dinleyen işçilere faşist saldırı düzenlendi. Onlarca kişi işçileri darp edip yaraladı. Ağrı’da işçiler hastanede tamamlandı. Bu saldırıyı kınıyoruz. Personele yönelik bu saldırıların bir daha yaşanmaması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması için yetkilileri harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu