Haber

TBMM Genel Kurul’u kapandı

TBMM Genel Kurulu’nda, toplantı yeter sayısı bulunmadığı için Meclis Başkanvekili Haydar Akar, birleşimi kapattı.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar Başkanlığı’nda toplandı. Gündem dışı konuşmaların akabinde Küme Başkanvekilleri kelam alarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

DÜZGÜN Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, OECD’nin son günlerde açıkladığı bir rapora dikkat çekerek, “O rapora bakıyorsunuz, OECD ülkeleri içerisinde çalışma saati açısından Türkiye, bireysel çalışma saati açısından insanların en fazla çalıştığı ülke yani işçinin çok fazla çalıştığı bir ülke fakat kazanç açısından son sıradayız OECD ülkeleri açısından. Şimdi, burada da enteresan durum var, çok çalışıyorsunuz fakat az kazanıyorsunuz. Yine, 27 Avrupa ülkesi arasında Arnavutluk’tan sonra en düşük minimum fiyatın olduğu ülke Türkiye yani AK Parti siyasetlerinin oluşturduğu Türkiye iktisadı alım gücünün olmadığı, alım gücünün düştüğü bir ülke” değerlendirmesinde bulundu.’TÜRK DEVLETLERİ TARAFINDAN KÜRESEL VE BÖLGESEL DÜZEYDE ATILAN ADIMLAR, GELECEK YÜZYILLARIN İSTİKAMETİNİ BELİRLEYECEKTİR’MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, dünyanın yeni bir denge arayışına girdiğini, küresel istikrarın salgın ve savaşlarla sekteye uğradığını belirterek, “Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkeler; tarihi ve kültürel zenginlik, genç nüfus, bereketli topraklar, petrol ve doğal gaz rezervleri, ticari rotalar, lojistik ve ikmal hakları üzere değerli jeopolitik avantajlara sahiptir. Dünyanın yeni istikrar arayışına girdiği bu kritik periyotta Türk devletleri tarafından global ve bölgesel seviyede atılan adımlar, gelecek yüzyılların istikametini belirleyecektir” açıklamasında bulundu.’SÖZLEŞMELİ ERLERE YÖNELİK CİDDİ BİR HAKSIZLIK VAR’CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise sözleşmeli erlerin sorunlarını gündeme taşıyarak, “Sözleşmeli erlere yönelik önemli bir haksızlık var. Bu kapsamda çalışan 30 bin kişi bulunuyor. 10 bin TL civarında maaş alıyorlar fakat yedi yıl sonra kamuya yerleşme kelamları verilerek kanun çıkarılmış olmasına karşın bu haktan yoksun bırakılıyor. Bu hususta düzenlemenin bir an evvel yapılması lazım. Kanun var, ilgili mevzuat çalışmasının yapılması ve bu millet için, bu ülke için canını feda etmeye her an hazır olan bu arkadaşlarımıza yapılan bu haksızlığın giderilmesi gerekiyor” dedi.

Konuşmaların akabinde, küme tekliflerine geçildi. DÜZGÜN Parti Küme teklifinin görüşmeleri sırasında, muhalefetin toplantı kâfi sayısı istemesi üzerine gerekli sayı bulunamadı. Bunun üzerine; Meclis Başkanvekili Haydar Akar, birleşimi kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu