Haber

‘Tacizci’ Denilerek Linç Edilip Öldürülmüştü: Masum Olduğu Öğrenilen Adamı Vahşice Darp Etmişler

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddiasıyla bir grup tarafından darp edilen ve bıçaklanarak öldürülen Ergün Arslan’ın suçsuz olduğu ortaya çıkmıştı. Aslan’ın cinayeti ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporunda yer alan bilgide; darp sonucu burunda, dudakta yoğun kanama olduğu ve dişlerinin yerinde bulunmadığı belirtildi.

Mahkeme kasten adam öldürme suçundan ayrı ayrı cezalandırılmalarını istedi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 3 Nisan’da meydana gelen olayda, parkta oturan kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddiasıyla bir grup tarafından darp edilip bıçaklanan Ergün Arslan kaldırıldığı hastanede kan kaybından yaşamını yitirdi. İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’nin araştırması sonucu olaya karışan 7 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden S.D. (16), E.H.T. (16) tutuklandı, 5 kişi özgür bırakıldı. İtiraz üzerine şüphelilerden B.E. (23) yine gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece bu defa tutuklandı. Ergün Arslan ise Diyarbakır’da toprağa verildi.

Çocuk ve annesinin ifadesinde fotoğrafı çeken kişinin başkası olduğu anlaşıldı

Emniyet personeli, fotoğrafı çekildiği iddia edilen kıza ve annesine Ergün Arslan’ın fotoğrafını gösterdi ve tabirini aldı.  Çocuk, fotoğrafı çeken kişinin diğeri olduğunu söyledi. 

Tutuklanan şüpheliler de Ergün Arslan’ın nasıl bıçaklandığını görmediklerini ve yaralıyı polis merkezine götürmek istediklerini, suçsuz olduklarını öne sürdü.

Adli Tıp Kurumu’ndan yapılan açıklama vahşeti gözler önüne serdi

Polis gruplarının yaptığı kamera kayıtlarının incelenmesinde sanıkların Ergün Arslan’ı tacizci olduğu argümanıyla döve döve polis merkezi önüne kadar getirdikleri belirlendi. Manzaraların incelenmesinde Arslan’ın kollarını tutan ve döven kişilerin kamera kayıtlarıyla tespit edilen şüpheliler oldukları saptandı. 6 şüphelinin Arslan’ı döve döve linç ederek öldürdükleri kaydedildi. İsimli Tıp Kurumu’nca yapılan otopsi raporunda ise şu tabirler yer aldı:

‘Koltuk altında bıçak yarası, her iki kalçada derin bıçak yarası, darp sonucu ağzındaki dişlerin yerinde olmadığı, burunda, dudakta ağır kanama, burunda çok morarma, sol diz altında yaralanmaya bağlı morarma ve kanama, bedende çok yaygın kan bulaşması.”

Kasten adam öldürme kabahatinden cezalandırılmaları istendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede 3’ü tutuklu 6 sanığın kendiliğinden gelişen olayda daha sonra fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri vurgulandı. Sanık S.D.’nin elindeki bıçakla Ergün Arslan’ı bıçakladığı, diğer sanıkların da tekme ve tokat şeklinde Arslan’ı döverek öldürülmesine neden oldukları için taammüden adam öldürme kabahatinden başka farklı cezalandırılmaları istendi. Sanık B.E.’nin de elindeki metal tesisat anahtarıyla adamı döverek linç girişiminde yer aldığı belirtilen iddianamede Ergün Arslan’ın maruz kaldığı şiddet sonucu vefatıyla sanıkların saldırısı ortasında illiyet bağı bulunduğu kaydedildi. Sanığın her ne kadar adamı dövmeyip tersine polise götürüp yardım ettiğini belirmiş ise de Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sözünde ölenin başına yumruk, yüzüne tokat attığını itiraf ettiği hatırlatıldı. İmgelerde yaralı adamın ayağa kalkıp kaçmaya çalıştığı esnada sanık B.E.’nin ölenin kolundan tutarak polise götürmek istediği iddiasının hayatın olağan akışına ters olduğu, polise götürmek yerine olay yerine polis veya ambulans çağırabilecekken bunu yapmayıp darp ederek ölümüne neden olduğu ifade edildi. Sanıklar her ne kadar ifadelerinde ölen Arslan’ın küçük kızı taciz ettiği için dövdüklerini belirtmiş olsalar bile adamın kızı taciz eden kişi olmayıp suçsuz olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu