Haber

Şirketler X reklamlarını askıya aldı: Elon Musk dava açacak

Bazı şirketlerin sosyal medya platformundaki reklamlarını durdurma kararının ardından

Bugün kendi X hesabı üzerinden bir açıklama yapan Musk, “Pazartesi günü mahkemeler açılır açılmaz X Şirketi, Media Matters’a ve şirketimize yönelik bu dolandırıcılık saldırısına katılanlara karşı termonükleer dava açacak.”

IBM, DISNEY, WARNER BROS, PARAMOUNT GLOBAL…

Reuters haber ajansına göre Media Matters for America, bu hafta başında yaptığı açıklamada, IBM, Apple, Oracle ve Xfinity’nin ticari reklamlarının X’te Yahudi karşıtı içerikle yerleştirildiğini söyledi.

IBM, 16 Kasım Perşembe günü, X’in içeriğinin hızlı bir şekilde Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’i ve Nazi Partisini tanıtan ve destekleyen içeriğin yanına yerleştirildiğini fark ettikten sonra X’e yönelik tüm reklamları derhal askıya aldığını duyurdu.

Disney, Warner Bros. Discovery ve Comcast, Lions Gate Entertainment ve Paramount Global şirketleri de bir gün sonra benzer bir karar aldı. ABD’li haber sitesi Axios, Apple’ın X reklamlarını da askıya alacağını yazdı.

BEYAZ SARAY’DAN MUSK’A KINAMA

Elon Musk, Çarşamba günü X’te paylaşılan ve ‘Yahudi cemaatinin beyaz insanlara karşı nefreti artırdığı’ iddiasını taşıyan bir mesajı bizzat destekledi.

Musk bir gönderisinde, “Bu hafta Media Matters for America, X’teki gerçek deneyimi tamamen yanlış anlatan bir makale paylaştı; bu, ifade özgürlüğünü baltalamaya ve reklamverenleri yanıltmaya yönelik başka bir girişimdir” dedi.

Beyaz Saray ayrıca 17 Kasım Cuma günü Musk’un “iğrenç Yahudi karşıtı komplo teorisine” verdiği desteği kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada Musk, ‘Yahudi karşıtı ve ırkçı nefreti teşvik etmekle’ suçlandı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu