Ekonomi

Polonya, Ukrayna’dan gelen gıdaya geçici yasak uygulayacak

Polonya hükümeti, düşen fiyatlara ve tahıl ve diğer ürünlerin satışındaki eksikliklere tepki gösteren çiftçilerin protestoları arasında, teknoloji ve tarım ve kırsal kalkınma bakanlıklarına Ukrayna’dan gelen gıda maddelerine geçici bir yasak koyma yetkisi verdi.

Polonya Bakanlar Kurulu bugün yaptığı toplantıda tarım piyasasındaki mevcut durumu ve Rusya-Ukrayna savaşının sonuçlarını ele aldı.

Çiftçiler tepki gösteriyor

Polonya haber ajansı PAP’ın haberine göre, ülkedeki çiftçilerin yansımaları nedeniyle hükümet bir süredir analiz peşinde.

Polonya Tarım Bakanlığı, “Bakanlar Kabinesi, teknoloji, tarım ve kırsal kalkınma bakanlıklarına, Ukrayna’dan tarım ve gıda ürünleri ithalatına geçici yasak getirilmesi de dahil olmak üzere, Polonya tarım pazarını istikrarsızlıktan korumak için ilgili yasaları çıkarma yetkisi verdi.” Bir açıklamada. kelimeler kullanıldı.

Konuların analizi için yetkililerin Ukrayna makamlarıyla sürekli temas halinde olduğu ve söz konusu uygulamanın Haziran ayı sonuna kadar devam edeceği paylaşıldı.

İzin kapsamında yasaklanabilecek işler listesinde tahıl, şeker, süt ve mandıra işleri yer alıyor.

İktidardaki Hukuk ve Adalet partisi lideri Jaroslaw Kaczynski bugün yaptığı açıklamada Ukrayna’nın dost ve müttefiki olduklarını, söz konusu uygulamanın Ukrayna’ya zarar vermeyeceğini söyledi.

Polonya, Avrupa Birliği’ni (AB) Ukrayna’dan ithal ettiği tahılı Orta Doğu ve Afrika ülkelerine gönderme sözünü tutmamakla eleştirmişti.

Polonyalı çiftçiler de yaşadıkları mağduriyet nedeniyle hükümeti protesto etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu