Haber

KİMSEYE İNANMAYIN SES KAYDEDİP İSTİSMARLIYI TUTUKLADI

TUNCELİ’nin Hozat ilçesinde akrabası Zeynel Y.’nin (63) cinsel istismarına uğrayan hafif zihinsel engelli SE (17), yakınlarını ikna edemeyerek zanlının cinsel ifadelerini kaydetti. Ses kaydıyla yakınları suç duyurusunda bulunan Zeynel Y. gözaltına alınarak tutuklandı. Zeynel Y. hakkında ‘çocuğa cinsel istismar’ suçundan iddianame hazırlandı.

Hozat ilçesine bağlı Çığırlı köyünde yaşayan ve 5 yıl önce ‘hafif zihinsel engelli’ raporu bulunan SE, mayıs ayında okula gitmek için bindiği minibüste yine akrabası olan Zeynel Y. tarafından taciz edildi. SE, yaşadıklarını yakınlarına anlattı. Ancak yakınları SE’ye inanmadıkları için şikayetçi olmadı. Zeynel Y.’nin cinsel istismarının devam etmesi üzerine SE, olayları kayda alarak yakınlarına dinletti. SE’nin bir yakını ses kaydıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Çocuk İzlem Merkezi’ne çağrılan SE, yaşadıklarını anlattı. Bunun üzerine Zeynel Y. gözaltına alındı.

Zeynel Y.’nin ifadesiyle, SE’yi hayvanlarını getirip götürürken gördüğü zamanlar oldu, SE’nin iddialarını kabul etmedi, bazen köyden Hozat’a servisle giderken SE ile karşılaştılar ama SE ile karşılaştılar. bu süreçte servis hep dolu oldu ve SE yönüne asla bir yönlendirme olmadı. Araçta herhangi bir dokunma ve benzeri bir hareketin olmadığını, böyle bir şey olması durumunda araç içindeki kişilerin de olaya şahitlik edeceğini söyledi. Zeynel Y., SE’nin telefonuyla çektiği ses kaydında Zeynel Amca olarak bahsettiği kişinin kendisi olduğunu, SE’yi o akşam hayvanlarını eve götürürken bahçelerinin yanında gördüğünü ve SE’nin görüşme teklif ettiğini ifade etti. ama o bunu kabul etmedi. Konuşmanın içeriğini reddettiğini belirtti. Zeynel Y., işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyeye çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARINDAN PENSE İSTENİYOR’

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Zeynel Y. hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede ‘çocuğa cinsel istismar hatası’ndan ceza istendi. İddianamedeki ses kaydının incelenmesinde, Zeynel Y.’nin SE’ye yönelik müstehcen telaffuzlarda bulunduğu, zanlının içerikteki kişi olduğunu kabul ettiği ses kaydının ortada olduğu belirlendi. maktul ile şüpheli arasında iftirayı gerektirecek nitelikte olup, husumetin bulunmaması bakımından değerlendirildiğinde ise zanlının savunması suç teşkil etmektedir. Olay tarihinin prestijiyle farklı zamanlarda vücuduna birden fazla dokunularak “çocuğun cinsel istismarı” suçundan hakkında kamu davası açılması için yeterli delil bulunduğu kaydedildi. mağdurun vücuduna farklı zamanlarda birden fazla dokunarak, taciz düzeyini aşarak.

İddianamede SE hakkında hazırlanan isimli değerlendirme raporundaki bulgu da yer aldı. Raporda, SE’nin ‘fiziksel görünümünün ve sözel becerilerinin yaşına uygun olduğu, ifadelerinin tutarlı olduğu, mahrem bölgelerine sahip olduğu, iyi ve kötü dokunuşları olduğu, mahremiyet bilincine sahip olduğu’ belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu