Yaşam

Kadına yönelik şiddetin araştırılması teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubu’nun bayana yönelik şiddetin Meclis tarafından araştırılmasına ait önerisi AK Parti ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, teklifin görüşmelerinde HDP kümesi ismine konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 2022 yılının birinci 10 ayında erkekler tarafından en az 280 bayanın öldürüldüğünü söyledi.

Kemalbay, “Görüldüğü üzere ülkemizde bayana yönelik şiddet ve cinayetler dört bir yanda kol gezmektedir. Beşinci Milletlerarası Bayan ve Adalet Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi sorumluluğu üstlenmek yerine bayanları suçlaması, bir bayan düşmanlığıdır, vicdansızlık ve utanç vericidir. Tek adamın kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilmesi, kadın cinayetlerinin, kadının maruz kaldığı her türlü şiddetin ortadan kaldırılması çabasından vazgeçmek demektir” ifadelerini kullandı.

‘IRKÇI, CİNSİYETÇİ VE AYRIMCI SİYASETLERİ LANETLİYORUZ’

“AKP Saray iktidarı kadınları aile kurumu içine sıkıştırmakta, kadınların ne giyeceğine, nasıl yaşayacağına dair sürekli dayatmalarda bulunarak toplumun bir kesimine şirin gözükme pahasına kadınların üzerindeki erkek egemenliğini ve ayrımcılığı körüklemektedir” diyen Kemalbay, “Erdoğan kadınlara 3 çocuk, 5 çocuk siparişi verirken, Kürtlerin 5-10 çocuk yaptığını söyleyerek ırkçılığı da kadın bedeni üstünden beslemektedir. Biz kadınlar bu ırkçı, cinsiyetçi, ayrımcı politikaları lanetliyoruz” formunda konuştu.

‘ARTAN YOKSULLUĞUN MADDİ VE PSİKOLOJİK YÜKÜ EN ÇOK KADINLARIN SIRTINDA’

Kadınların ucuz iş gücü olarak görüldüğünü belirten Serpil Kemalbay şunları söyledi:

“AKP iktidarının izlediği savaş ve sermayeyi semirtme siyasetleriyle toplumu derin bir yoksulluğun içine itmiştir. Artan yoksulluğun maddi ve ruhsal yükü de en çok bayanların sırtına yüklenmek istenmekte, yoksulluk, bayanların şiddet sarmalından çıkabilmesinin önündeki en kıymetli mahzurlardan bir olmaktadır. AKP Saray iktidarı bayanları ucuz emek deposu olarak koruma etmeyi temel bayan siyaseti haline getirmiştir. Bir taraftan Erdoğan bayanlara çocuk siparişi verirken, öte taraftan konuttaki görünmeyen emeğin sahibi olarak bayanlar kölelik şartlarına mahkum edilmektedir.”

HANCIOĞLU: KADINLARIN İKTİDARDAN ÖZGÜRLÜK VE CAN GÜVENLİĞİ BEKLENTİSİ KALMADI

CHP grubu adına konuşan Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul Sözleşmesi’nin çıkılmasının ardından kadın cinayetlerinin azaldığı yönündeki açıklamasını hatırlattı.

Hancıoğlu, “Türkiye’de her 10 bayandan 4’ünün erkek şiddetine maruz kaldığı gerçeğini değiştirmeyecek. Boşanmış ve farklı yaşayan bayanların yüzde 75’nin fizikî şiddete maruz kaldığı gerçeği de değişmeyecek” dedi.

Cinsiyet ayrımcılığının en fazla olduğu ülkeler arasında Türkiye’nin 26’ncı sırada olduğunu dile getiren Hancıoğlu, “Kadına yönelik şiddete karşı yürütülecek gayretin temeli bayan düşmanı siyasetleri bertaraf etmektir. İktidar İstanbul Mukavelesi konusunda sergilediği tavır ile niyetini ve gerçek yüzünü göstermiştir. Bayana yönelik şiddeti önlemeye yönelik memleketler arası bağlayıcılığı olan en kapsamlı türel metindir. Bayanların bu mukaveleden hukuksuz halde çekilme kararı veren bir iradeden özgürlük, can güvenliği ismine en küçük bir beklentisi kalmamıştır” diye konuştu.

SIDALI: BAYANLAR EĞİTİM VE İŞ HAYATINDA DA ADALETSİZLİKLE ÇABA EDİYOR

İYİ Parti kümesi ismine konuşan Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, bayanların seyahat ederken bile tacize uğradığını, öldürüldüğünü kaydederek, “Aile yaşantılarında en yakınındakilerden mobbing, kötü muamele görüyorlar. Eğitim ve iş hayatında da aynı şekilde mobbing ve adaletsizlikle mücadele ediyorlar. Kendilerini yalnız ve savunmasız hissediyorlar. Bazen kadın olmaları dahi ayrımcılığa uğramalarına yeterken kendilerini nasıl güvende hissedecekler?” diye sordu.

Sıdalı, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararına reaksiyon göstererek, “Buna gerekçe olarak da mevcut kanunların kadına yönelik şiddet ile mücadele etmeye yettiğini gösteriyorsunuz, yetiyor mu? Bakalım. Mevcut kanunlar yettiği için mi bugün OECD ve G20 ülkeleri arasında kadına şiddetten muzdarip birinci ülkeyiz? Her şey yeterli olduğu için mi cinsiyet ayrımcılığının en fazla olduğu 129 ülke arasında 26’ncı sıradayız. Malavi, Burkina Faso ve Mozambik bile bizden daha iyi sırada” dedi.

Konuşmaların akabinde yapılan oylamada önerge AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu