Haber

İsrail’de Yargı Reformu Protestoları Devam Ediyor

İsrail Parlamentosu, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin yüksek mahkemenin yürütme üzerindeki denetimini kaldıran tartışmalı yasa tasarısını 2. ve 3. oyla onayladı. Bu gelişmenin ardından binlerce kişi sokaklara döküldü ve ülkede tansiyon doruk noktasına ulaştı.

ARACI BAYİ ÜZERİNDEN SÜRÜN

Tel Aviv’de hükümet binasının bulunduğu Kaplan Caddesi’nde yüzlerce kişi toplandı. Bir grup, Tel Aviv’in ana arteri olan Ayalon otoyolunu yolda uzun araç kuyruklarıyla kapattı. Bu sırada karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir araç göstericilere aldırmadan gaza bastı. Bazı göstericiler yaralandı.

PROTESTOLAR AYLARDIR DEVAM EDİYOR

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor. Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı. Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet son olarak yargı düzenlemesi için düğmeye bastı.

ORDUDA GÖREVİ OLANLARA KARŞI

Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının, 11 Temmuz’da yapılacak ilk oylamanın ardından bugün 2’nci ve 3’üncü oyla Meclis’e getirileceğini duyurdu. Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere yaklaşık on bin İsrail askeri, gönüllü yedek birliklerini bırakacaklarını açıkladı. İsrail basını, ordudaki yedek askerlerin tepkisi üzerine Savunma Bakanı Gallant’ın Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısını ertelemek için çalıştığını iddia etti.

mesudiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu