Haber

İsrail Savunma Bakanı Lübnan’ı taş devrine çevirmekle tehdit etti

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hizbullah lideri Hassan Nasrallah’ı “hata yapmaması” konusunda uyardı ve herhangi bir çatışma durumunda “Lübnan’ı taş devrine çevirmekle” tehdit etti.

The Times of Israel’in haberine göre Lübnan’ın sonunu ziyaret eden Gallant, Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Nasrallah’a seslendi.

Gallant, “Geçmişte hatalar yaptınız ve bunun bedelini ağır ödediniz. Burada bir gerilim veya çatışma çıkarsa Lübnan’ı taş ocağına çeviririz” dedi. ifadeleri kullandı.

Savaş istemiyoruz ama egemenliğimizi, askerlerimizi ve vatandaşlarımızı korumaya hazırız” dedi. Gallant, gerekirse tüm askeri güçlerini kullanabileceklerini söyledi.

Öte yandan Hizbullah, Gallant’ın açıklamalarına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Hizbullah örgütü ile İsrail arasındaki askeri çatışma nedeniyle 12 Temmuz 2006’da başlayan ve 33 gün süren savaşta 60 civarında İsrailli ve binden fazla Lübnanlı hayatını kaybetti, 100 binden fazla Lübnanlı sivil yerleşim yerlerinden edildi.

Savaş, 14 Ağustos 2006’da ilan edilen ateşkesle sona erdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararı taraflarca onaylandı ve Lübnan’ın güneyine Birleşmiş Milletler Aralıklı Barış Gücü (UNIFIL) askerlerinin konuşlandırılması kararlaştırıldı.

haberkonak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu