Yaşam

Hollywood yıldızlarından Biden’a Gazze mektubu: ‘Tarih izliyor’

Andrew Garfield, America Ferrera, Cate Blanchett, Channing Tatum, Dua Lipa, Jessica Chastain, Kristen Stewart, Macklemore, Mark Ruffalo, Oscar Isaac ve Joaquin Phoenix’in de aralarında bulunduğu pek çok ünlü isim, ABD Başkanı Biden’a “Gazze’ye çağrıda bulundu” diye bir mektup yazdı. ‘de ateşkes sağlandı.

Artist4ceasefire.org tarafından düzenlenen mektupta, ABD ve diğer dünya liderlerine bölgedeki yaşamlara saygı göstermeleri, Gazze bombardımanına son vermeleri ve rehineleri güvenli bir şekilde serbest bırakmaları çağrısında bulunuldu.

‘HAYAT KURTARMAK AHLAKİ BİR GÖREVDİR’

Hollywood yıldızlarının Biden’a yazdığı mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Sanatçılar ve savunucular olarak ama en önemlisi İsrail ve Filistin’de yaşanan yıkıcı can kayıplarına ve dehşete tanık olan insanlar olarak bir araya geliyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak sizden, bir can daha kaybedilmeden Gazze ve İsrail’de gerilimin derhal düşürülmesi ve ateşkes çağrısı yapmanızı rica ediyoruz. Son bir buçuk haftada 5 binden fazla insan öldürüldü; Bu rakamın bir felaket olduğunu her vicdanlı insan bilir. İnancı ve etnik kökeni ne olursa olsun tüm yaşamın kutsal olduğuna inanıyoruz ve Filistinli ve İsrailli sivillerin öldürülmesini kınıyoruz.

Yönetiminize ve tüm dünya liderlerine, Kutsal Topraklarda yaşayan tüm canlılara saygı göstermeleri çağrısında bulunuyor ve gecikmeden ateşkes, Gazze’deki bombalamanın sona ermesi ve rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Gazze’de yaşayan 2 milyon insanın yarısı çocuk, üçte ikisinden fazlası ise mülteciler ve evlerini terk etmek zorunda kalan torunları. İnsani yardımın onlara ulaşmasına izin verilmelidir.

ABD’nin acılara son vermede hayati bir diplomatik rol oynayabileceğine inanıyoruz ve sesimizi ABD Kongresi’nde, UNICEF’te, Sınır Tanımayan Doktorlar’da, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nde ve diğer birçok kurumda duyurmaktayız. Hayat kurtarmak ahlaki bir yükümlülüktür. UNICEF’in sözlerini tekrarlamak gerekirse, ‘Merhamet ve uluslararası hukuk üstün gelmeli’.

Bu yazının yazıldığı an itibarıyla son 12 günde Gazze’ye 6 binin üzerinde bomba atıldı; Bu da her 15 dakikada bir çocuğun öldürülmesine neden oldu. Dışarıdaki tüm insanlar ve onların yeryüzündeki sevdikleri için hissettiğimiz acı ve kederin ötesinde, ortak insanlığımızı savunma konusunda sarsılmaz bir iradeyle motive oluyoruz. Tüm insanlar için özgürlükten, adaletten, onurdan ve barıştan yanayız ve daha fazla kan dökülmesini durdurma yönündeki derin arzumuzdan yanayız.

Gelecek nesillere sessizliğimizin ve eylemsizliğimizin öyküsünü anlatmayı reddediyoruz. Acil Yardım Şefi Martin Griffiths’in dediği gibi ‘Tarih izliyor.’

Mektubu imzalayan isimler şöyle:

Alia Shawkat
Alyssa Milano
Amanda Seales
Amber Tamblyn
Amerika Ferrera
Andrew Garfield
Ani DiFranco
Anuşka Shankar
Aria Mia Loberti
Ayo Edebiri
Bassam Tarık
Bassem Youssef
bonnie wright
Caroline Polachek
Cate Blanchett
Channing Tatum
Cherien Dabis
Darius Marder
David Çapraz
Dev Hynes
diploma
Dominique Balık Sırtı
Dominique Thorne
Dua Lipa
Elvira Lind
Elyanna
Farah Bsaiso
Fatima Farheen Mirza
Hasan Minhaj
Hend Sabry
Ilana Glazer
Hindistan Moore
James Schamus
Jeremy Strong
Jessica Chastain
Jessie Buckley
Joaquin Phoenix’in
Jon Stewart
Kehlani
Kristen Stewart
Macklemore
Mahershala Ali
Margaret Cho
Mark Ruffalo
Mayıs Kalamawy
Michael Malarkey
michael moore
Michael Stipe
Michelle Kurt
miguel
Mo Amer
Natalie Tüccar
Oscar Isaac
Quinta Brunson
Rachel Sennott
Rami Yusuf
Ravena Aurora
Rız Ahmed
Rooney Mara
Rosario Dawson
Rowan Blanchard
Ryan Coogler
Sandra Ah
Sebastián Silva
Shailene Woodley
Shaka Kralı
Simi Haze
Stephanie Suganami
Susan Sarandon
Taylor Paige
Tommy Genesis
Vic Mensa
Victoria Monet
Wallace Shawn
Wanda Sykes
Yara Shahidi

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

senpazar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu