Haber

Hindistan ve Mısır ilişkilerini “stratejik ortaklık” düzeyine yükseltecek

Hindistan ve Mısır, ilişkilerini “stratejik ortaklık” düzeyine yükseltme konusunda anlaştıklarını açıkladı.

NDTV’nin haberine göre Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “Cumhuriyet Bayramı” kutlamaları nedeniyle başkent Yeni Delhi’ye onur konuğu olarak gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Modi, “Hindistan-Mısır Stratejik Ortaklığı kapsamında siyaset, güvenlik, ekonomiBilim ve bilim alanlarında uzun vadeli işbirliği yapma kararı aldık” dedi.

Hindistan ve Mısır’ın sınır ötesi terör hareketlerine karşı sıkı tedbirler alacaklarını belirten Modi, stratejik iştiraklerini bir sonraki aşamaya taşımakta kararlı olduklarını kaydetti.

İki ülke arasındaki ticari bağları 5 yılda 12 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Hindistan Başbakanı Modi, “Hindistan ve Mısır en eski medeniyetler arasında yer alıyor. Son yıllarda ikili ilişkilerimiz derinleşti. Bu yıl Mısır G20 toplantısına özel konuk olarak davet edildi.” dedim.

Toplantıda konuşan Sisi, Modi’yi Mısır’a davet ederek iki ülke arasındaki bağların ileriye taşınmasını istediğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, “2015’te New York’ta Başbakan Modi ile görüştüm ve ona güvenim tamdı. Ülkesini ileriye taşıyacağından emindim” dedi. dedi.

Öte yandan Sisi’nin Hindistan ziyareti sırasında iki ülke arasında siber güvenlik, kültür, bilgi teknolojileri ve medya alanlarında mutabakat zaptı imzalandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye Onur Kıtası’nın Hindistan Devlet Başkanı Drupadi Murmu ve Başbakan Modi tarafından verildiği belirtildi.

Sisi daha önce Ekim 2015 ve Eylül 2016’da Hindistan’ı ziyaret etmişti.

korfez-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu