Haber

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ABD Nükleer Denizaltısını Ziyaret Ederek Kuzey Kore’ye Caydırıcılık Mesajı İletti

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, 42 yıl sonra ilk kez ülke karasularına demirleyen ABD nükleer denizaltısını ziyaretinde Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı “caydırıcılık” mesajı verdi.

Yonhap ajansının haberine göre Başkan Yoon, Busan’a yanaşan USS Kentucky denizaltısını ziyaret etti.

Ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Yoon, denizaltının Busan deniz üssüne demirlenmesinin iki ülkenin “genişletilmiş caydırıcılığının” güvenilirliğini açıkça gösterdiğini vurguladı.

Yoon, Güney Kore ve ABD’nin Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine Nükleer Danışma Grubu (NCG) ve Kentucky nükleer denizaltısı gibi stratejik varlıklar aracılığıyla kararlılık ve güçle karşılık vereceğini söyledi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, ABD’nin “Kuzey Kore’yi saldırılardan caydırmak” amacıyla 1981’den bu yana ilk kez Güney Kore’ye bir nükleer denizaltı gönderdiğini söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Nisan ayında ABD Başkanı Joe Biden ile Washington Bildirgesi’ni imzaladı.

Açıklamayla birlikte ABD’nin Güney Kore’yi nükleer silahlar da dahil olmak üzere tüm askeri kapasitesiyle savunmak için “genişletilmiş caydırıcılık” tedbirleri almayı taahhüt ettiğini belirten Yoon, imzanın ardından iki ülkenin çıkarlarını “nükleer temelli bir ittifak” olarak nitelendirdi. “.

Nükleer Uygulama Grubu

ABD ve Güney Kore’nin ortasında, 27 Nisan’da Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerine karşı birlikte hareket etmek üzere Nükleer Danışma Grubu (NCG) kurulacak, böylece ABD ile stratejik konularda düzenli aralıklarla ve karşılıklı bilgi paylaşımı yapılacak. – beklenmedik nükleer olasılıkları planlamak için ajans masaüstü. simülasyon açıklandı.

Bölgedeki ABD güçlerinin şu anda Güney Kore ordusu ve Japonya Öz Savunma Kuvvetleri ile diğer eş zamanlı bilgileri paylaştığı belirtiliyor.

Kuzey Kore ise ABD’nin Asya-Pasifik bölgesinde bir askeri blok kurmayı hedeflediğini iddia ederek bölgede “NATO’nun Asya versiyonunu” yaratmaya çalışıyor.

NCG’nin açılış toplantısı dün Beyaz Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell ve Güney Kore Devlet Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Tae-hyo’nun eş başkanlığında Seul’deki başkanlık ofisinde yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu