Teknoloji

Ford’dan garip patent başvurusu: Borcunuzu ödemezseniz arabanıza ‘el koyacaklar’

Özellikle yurt dışında otomobil üreticilerinin araçlarını satın almak isteyenlere konut kredisi vermeleri yaygın bir uygulamadır. Bu üreticilerden biri de Ford’dur.

Ancak Ford bu konuda müstakbel müşterilerini rahatsız edecek bir plan peşinde olabilir. Aldığınız Ford arabanın taksitlerini geciktirdiğiniz için otoparka tek başına gitmesini ister miydiniz? Ford’un bu formda bir patent başvurusu olduğu ortaya çıktı.

Otomobil şirketleri genellikle otonom araçlardan daha fazla özgürlüğe giden bir yol olarak bahseder. Ancak, en azından bir otomobil devi olan Ford, güçlü otonom sürüş teknolojisinin alternatif (ve daha karanlık) kullanımlarını hâlâ düşünüyor gibi görünüyor.

Ford, diğer şeylerin yanı sıra, bir sürücünün ödemesini geciktirmesi durumunda araçlarını kendilerinin “kilitleyecek” teorik teknolojisi için patent başvurusunda bulundu. Ford’un yeni nesil araçlarında sahibi zamanında ödeme yapmazsa, ödeme yapmayan müşterilerin araçları, kendilerini bir bayiye (veya bir haciz ve hatta bir hurdalığa) iade edebilecektir.En azından patent bize bunu söylüyor.

ABD Patent Ofisi, şirketin başvurusunu geçen Perşembe günü yayınladı (Ford’un ilk başvurusunu yapmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra). ” Yeniden Araç Sahibi Olma Sistem ve Yöntemleri“” adlı patent henüz resmi olarak alınmadı, ancak yine de özel şirketlerin günlük hayatımızda daha fazla söz sahibi olduğu alternatif bir evrene sarsıcı bir bakış açısı sunduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu