Ekonomi

EM risk primi ortadan kalkıyor

Hafta başında ABD tahvil getirisi ortalamasının yüzde 5’in üzerine çıkması ve GOÜ tahvil getirisi ortalamasının yüzde 5 civarında kalmasıyla ortaya çıkan bu durum, yatırımcıların gelişmekte olan ülke tahvillerine yatırım yaparken sıfır risk primi talep ettiği anlamına geliyor.

Yatırımcılara göre bu durum gelişmekte olan piyasalara olan inancı yansıtmıyor, tam tersine kötümser bir sinyal anlamına geliyor. Ambrosia Capital SGMK analisti Richard Segal, “Sıfır veya negatif taşıma durumunda gelişmekte olan piyasa tahvillerine yatırım yapmak için çok az teşvik var” dedi.

“Bu anormallik, Fed’in politika değişikliğindeki gecikmenin GOÜ tahvillerine fiyatlandırılması nedeniyle ortaya çıktı” dedi.

Societe General EM Araştırma Müdürü Phoenix Kalen, “Mevcut EM nominal getirileri Endonezya, Hindistan, Romanya ve Türkiye gibi pazarlarda yetersiz risk primi sunuyor. “ABD getirilerinde süregelen oynaklık göz önüne alındığında, gelişmekte olan ülkelerdeki yerel para birimindeki tahvillerin ağırlığının düşük olmasını öneriyoruz” dedi.

camoluk-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu