Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri Mahmud Abbas’ı mest etti: Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin kurulmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin bölge barışının kuralı olduğunu belirten Erdoğan, “Filistin davasını tüm gücümüzle, desteğimizle savunmaya devam edeceğiz.

MAHMUD ABBAS MEST OLDU

Bu sözlerden memnun olduğu görülen Mahmud Abbas’ın konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı uzun süre coşkuyla alkışlaması dikkatlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

“Bugünkü toplantılarda Filistin’deki gelişmeleri ele aldık. Çıkarlarımızı geliştirmek için atılabilecek adımları değerlendirme fırsatı bulduk. BM dahil uluslararası toplumun Filistin meselesine güçlü bir şekilde müdahil olması önemlidir. Filistin davasını güçlendirmeye devam ettik ve etmeye devam edeceğiz. Bölgede adil ve kalıcı barışın yolu iki devletli çözüm vizyonunu savunmaktan geçer. Filistinli kardeşlerimizin uzlaşması bu sürecin ana unsurlarından biridir.

TİKA, Türk Kızılayı ve STK’lar yardımlarını sürdürüyor. BM Filistin Mülteci Ajansı’na katkılarımız devam edecek. Filistin davasını savunmak için her türlü çabayı desteklemeye devam edeceğiz. Başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının zaruri olduğunu ifade etmek isterim. Adımın buradan bir meydana verilmesinden duyduğum memnuniyeti tüm Filistin halkına iletmek isterim.”

Türkiye’de bulunmaktan memnun olduğunu belirten Abbas, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Filistin halkına verdiği desteği önemsiyoruz. Türkiye’nin her zaman atılım yapmasını diliyorum. Seçimlerdeki başarınızı kutluyorum. Aracınızı ürettiğiniz için sizi tebrik ediyorum. İsrail hükümeti radikal tavrıyla barışçıl girişimleri baltalamaya çalışıyor. İsrail işgali güçlendirme girişimlerini sürdürüyor. Uluslararası toplumun bu konuda Filistin’in bağımsızlığını savunmaktan aciz olduğunu söylemeliyim.”

RESMİ TÖRENLE HOŞGELDİNİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın resmi aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde sokakta karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas’ı külliyenin ana girişinde karşıladı.

beysehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu