Teknoloji

Çok konuşulacak iddia: Yandex Rusya’dan ayrılmak mı istiyor?

Geçtiğimiz yıllarda Rus arama ve teknoloji devi Yandex, batılı muadillerinin gerisinde kalmamak için büyük uğraş gösterdi ve öbür eserlerin yanı sıra kendi akıllı aygıtlarını, şoförsüz otomobillerini, yemek dağıtım ve araç paylaşım hizmetlerini geliştirdi. Fakat The New York Times’ın belirttiğine göre, Ukrayna’nın işgalinden sonra Batı’nın anavatanına uyguladığı yaptırımlar, projelerini geliştirmeye ve iyileştirmeye devam etmeyi imkansız hale getirdi. Bu nedenle Yandex’in Amsterdam’da kayıtlı olan ana firmasının, Rusya ile bağlarını koparmak istediği bildiriliyor.

Yandex’in nitekim Rusya’dan ayrılıp ayrılmayacağı ise tamamen ayrı bir konu. Times’ın kaynakları, şirketin Rus tescilli teknolojileri ülke dışına aktarabilmesi için evvel Kremlin’in onayını alması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, devam etmeden önce hissedarlarını yeniden yapılandırma planına dahil etmesi gerekiyor.

Yine de, onayını almak için Vladimir Putin ile gayrı resmi bir şekilde iletişime geçtiği söylenen ülkenin eski maliye bakanı Alexei Kudrin ile şirketin kendisini savunan güçlü bir destekçisi var gibi gözüküyor. Bir Financial Times haberi, Kudrin’in Yandex’in planını görüşmek üzere bu hafta Putin ile buluşacağını söylüyor. Rusya Devlet Başkanı’nın onay vermesi halinde Kudrin’in Rusya Sayıştay Başkanlığı görevinden ayrılarak yeni Yandex’de yöneticilik yapması bekleniyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu