Haber

CHP Milletvekili Esenyurt’taki Silahlı Saldırıyı Meclis Gündemine Taşıyor

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, İstanbul Esenyurt’ta tekelciye yönelik silahlı saldırıyı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talebi üzerine TBMM Başkanlığı’na soru öneren Halıcı, “Ocak 2020 ile Ağustos 2023 arasında kaç adet silah ruhsatı verildi? Kaç tanesi sahiplik için? Bunların illere göre dağılımı nedir?

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, İstanbul Esenyurt’ta tekelciye düzenlenen saldırının ardından başlayan bireysel silahlanma tartışmalarını TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talebi üzerine TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Halıcı, Esenyurt’ta yaşanan cinayetlerin bireysel silahlanma tehlikesinin boyutlarını gözler önüne serdiğine dikkat çekerek, “Umut Vakfı, bireysel silahlanma konusunda uzun yıllardır önemli çalışmalar yürüten Türkiye’de 40 milyona yakın silahın bulunduğunu belirterek, bunlardan sadece 4 milyonunun ruhsatlı olduğu istatistiklerini verdi.Yani her 2 kişiye 1 silah düşüyor. Türkiye’de” dedi.

Halıcı, Bakan Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

“- Ocak 2020 ile 2023 Ağustos ortası arasındaki dönemde yıl sırasına ve diğer farklı göstergelere göre kaç silah ruhsatı verildi? Kaç tanesi nakliye, kaçı elinde bulunduruyor? İllere göre dağılımı nasıl?

– Yukarıda belirtilen tarihler arasında kaç adet tüfek ve yivsiz tüfek ruhsatı verilmiştir?

– Teklife cevap tarihi itibariyle; Şu anda bekleyen kaç lisans başvurusu var?

– Yıllar sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilir; 2015 ile 2023 yılları arasındaki dönemde kaç silahlı cinayet ve yaralama yaşandı? Bu olaylarda kullanılan silahların kaçı ruhsatlı, kaçı ruhsatsız?

– Yıllar sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilir; 2015 yılı ile 2023 yılı ortası arasında ele geçirilen ruhsatsız tabanca ve tüfek sayısı nedir? Hangi illerde yakalandılar?

– Son 5 yılda; Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde olup da işletmelere devredilen poligon sayısı kaçtır? Neredeler ve nasıl ihale edildiler? Bu işletmeler hangileridir?

– Ocak 2020 ile Ağustos 2023 ortası arasında silahlı şiddet olaylarına karışan sığınmacı ve göçmenlerin sayısı nedir? Milliyetleri nelerdir ve yukarıda belirtilen olaylardan sonra bu kişilerin akıbeti ne oldu?

habergelendost.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu