Haber

Bosna Hersek’te Müslümanlara Yönelik Saldırılar

Bosna Hersek’in güneyindeki Capljina kentinde son günlerde camiye ve Müslümanların yaşadığı evlere çok sayıda saldırı düzenlendi.

Bosna Hersek’in güneyindeki Capljina kentine bağlı Surmanci bölgesinde son günlerde camiye ve Müslümanların konutlarına çok sayıda saldırı düzenlendi. Capljina İslam Konseyi Başkanı İmam Adem Suta yaptığı açıklamada, saldırganların kimliğinin henüz belirlenmediğini söyledi.

Saldırılardan ilkinin camiye yönelik olduğunu ifade eden Suta, “Önce caminin camlarını kırdılar, ardından hava tabancasıyla camlara ve kapıya ateş ettiler. Saldırılar ciddi maddi hasara yol açtı.”

Saldırganların caminin önündeki musalla taşına ölü kertenkeleler bıraktıklarını kaydeden Suta, “Savaş sırasında evlerinden çıkıp sonra dönen Boşnak ailelerin evleri de saldırıya uğradı. Bazılarının camları kırıldı, bazılarının evleri kırıldı. diğerleri yağmalandı.Bu saldırılar da maddi hasara yol açtı.”

Saldırganların Boşnaklara tıbbi ihbarda bulunmaya çalıştıklarını savunan Suta, “İbadet yerimize ve cemaat üyelerimizin evlerine yapılan saldırılar aslında dini ve milli kimliğimize yönelik saldırılardır.”

Yerel ve uluslararası toplumu saldırıları kınamaya davet eden Suta, Surmanci’de Boşnaklara dini bir yaşam ortamı sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi. – SARAYBOSNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu