Ekonomi

Bedava doğalgaz kullanım esasları Resmi Gazete’de

Serbest doğal gaz kullanımının temellerini atan Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili kararname ile; Konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden doğal gaz tüketimi için 24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tahakkuk ettirilecek ilk faturadan doğalgaz tahsil edilmemesi, ardından aylık doğal gaz için tahakkuk ettirilecek faturalarda 25 metreküpe kadar olan tüketim için doğalgazın tahsil edilmemesi. 1 Mayıs 2024 tarihine kadar olan süre için gaz tüketimleri için ücret alınmamasına karar verildi.

Karara göre abonelerden tahsil edilen doğalgaz faturaları 3 gün içinde iptal edilerek para iadesi yapılacak.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada, “Bedava doğalgaz kullanmanın maliyeti 40 milyar lira olarak hesaplandı” dedi.

Yılmaz dedi ki:

“19,7 milyon doğalgaz abonemiz var. Merkezi sisteme bağlı konut sayısı ise 2,8 milyon. Yaklaşık 320 bin faturasız abonemiz var. Adabı ve aslını belirlerken titizlikle irdeledik. Hiçbir abone hakkının kaybolmaması için gerekli tüm detayları kapsayan bir düzenleme yaptık. Dağıtım şirketleri de gerekli hassasiyeti ve özeni göstererek vatandaşlarımıza hizmet verecek. Elbette süreci yakından takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı düzenlemelerinin sağladığı ücretsiz kullanım ve uygulanacak indirim ile vatandaşımızın cebinde yaklaşık 40 milyar TL kalacak. Milletimize hayırlı olsun”

haber-safranbolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu