Ekonomi

Bayram sonrası bu seviyelere dikkat! Borsa ralliye mi hazırlanıyor?

  • Haber7

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek borsaya yönelik vergi çalışmalarını ertelediklerini belirtirken, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde borsada pozitif atmosfer yaşandı. Borsa İstanbul bayram öncesi haftanın son işlem gününe yükselişle, 10.528,14 puandan başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), haftalık para ve banka istatistiklerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının toplam rezervleri, 7 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 504 milyon dolar artarak 146 milyar 152 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Dünyanın sanayileşmiş 7 büyük ekonomisini bir araya getiren G7 Liderler Zirvesi, dönem başkanı İtalya’nın Borgo Egnazia beldesinde başladı. ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya’dan oluşan G7 ülkeleri, AB liderlerinin de katılımıyla 50. G7 Liderler Zirvesi için Borgo Egnazia’da bir araya geldi.

Ekonomik göstergelerin yakın takip edildiği bu dönemde, altın fiyatları da yatırımcının ‘güvenli limanı’ olmaya devam ediyor.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, bayram öncesi piyasalarda gündemi Haber7’ye değerlendirdi.

 

VERGİ RAFA BORSA RALLİYE KALKTI 

Borsa İstanbul’da 11 bin puan seviyesi sonrası düzeltmelerin yaşandığın söyleyen Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, bankacılık sektöründe yaşanan gelişmelerinde geri çekilmelere neden olduğunu belirtti. Haftanın son işlem günü ve bayram öncesi sebebi ile işlem hacminin düşük olduğunu ifade eden Tonguç Erbaş, vergilendirme konusuna da değindi.

Geçtiğimiz haftalarda kamuoyuna yansıyan borsada işlem vergisi haberlerinin piyasayı belirsizlik gerekçesi ile negatif etkilediğini dile getiren Erbaş, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergi çalışmalarını ertelediklerinin altını çizdi. Borsa’nın bayram sonrası gri listeden çıkma hikayesi ile yeni rekor seviyeler deneyeceğini belirten Yücel Tonguç Erbaş, Borsa İstanbul’un ralliye hazırlandığını ifade etti.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE 

Rezerv artışının uygulanan politikanın bir sonucu olduğunu dile getiren Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Erbaş, hisse senedi tarafında yabancı çıkışı varken tahvil tarafında da yabancı girişinde artış yaşandığını belirtti. Tonguç Erbaş, döviz girişinin devam etmesi ile ortalama her hafta bir rezerv artışı yaşandığını dile getirdi. Burada iyimser bir tablo yarattığını söyleyen Erbaş, Merkez Bankası’nın duruşunun da net olduğunu vurguladı.

DÜNYANIN GÖZÜ G7 LİDERLER ZİRVESİNDE 

G7 zirvesinin önemli başlıklarını değerlendiren Tonguç Erbaş, jeopolitik riskler noktasında ekonomiye yansımalarına değindi. Rusya Ukrayna meselesine vurgu yapan Erbaş, Avrupa’da bir siyasi sürecin ilerlemesi ile Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesini değerlendirdi. Erbaş, zirvede ekonomik risklerin üzerinde durulduğunu belirtti.

 

BAYRAM ÖNCESİ ALTINDA HAREKETLİLİK 

Fed kararı sonrası altında düşüş yaşandığını ancak enflasyon verileri sonrasında da bir yükseliş gördüklerini söyleyen Yücel Tonguç Erbaş, yıl sonunda ons altını 2.800 seviyelerinde beklediklerini ifade etti. Faiz indirimlerinin başlaması ile altının etkileneceğini söyleyen Erbaş, yaz aylarında altının yatay seyredeceğini yıl sonuna doğru ivmenin yukarı yönlü olacağını belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu