Haber

Atatürk’ün Kocaeli’de düzenlediği ilk basın toplantısının 100. yılı kutlandı

Büyük Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez 16 Ocak 1923’te Kocaeli’de düzenlediği basın toplantısının 100. yıl dönümü kutlandı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) tarafından düzenlenen tören kapsamında Atatürk’ün şehre ayak bastığı İzmit Tren Garı önünde toplanan gazeteciler, Kültür Tepe’ye yürüyerek anıta çelenk koydu.

Vali Seddar Yavuz, tarihi basın toplantısına ev sahipliği yapan Kasr-ı Hümayun’da yaptığı konuşmada, Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluşunun ilk müjdelerini Kocaeli’de vermesinin anlamlı bir mesaj olarak tarihteki yerini aldığını ve Ankara’nın seçildiğini belirtti. Başkent olarak kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Ayrıca bu toplantıda önemli konuların tartışılmasının olağanüstü değerli olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, şehrin tarihi için son derece değerli olmasına rağmen Türkiye tarihi için çok daha önemli bir gün olduğunun altını çizdi.

Büyükakın, 16 Ocak’ın Türkiye’de yeterince ödüllendirilemeyecek bir gün olduğuna işaret ederek, “Sivas Kongresi, Erzurum Kongresi, Milli Mücadele’nin rotası açısından ne kadar değerli kilometre taşları, burada yapılan miting bizim için ne kadar değerli. 6 saat de çok önemli” En az onun kadar değerli. Çünkü burada yeni kurulacak Türkiye’nin hükümetinin cumhuriyet olacağı ilan edilmişti. Bu Türkiye tarihi için son derece değerlidir. Sadece Kocaeli’de değil, Türkiye’nin her yerinde kutlanmalıdır.” dedi.

KOGACE Lideri Cemal Kaplan da her yıl 16 Ocak Basın Onur Günü’nü coşkuyla kutladıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından salonda katılımcılar tarafından sembolik bir basın toplantısı düzenlendi.

AK Parti Kocaeli milletvekilleri İlyas Şeker ve Cemil Yaman, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Salih Yalçıntaş, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Küresel Gazeteciler Kurulu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim. sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazetecilerle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu