Dünya

ANFAŞ Gıda Ürünleri Fuarı Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

Bu yıl 30.’su düzenlenen Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı (ANFAŞ Gıda Ürünleri) yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

ANFAŞ Gıda Ürünleri, Türkiye’den ve dünyadan 300’ün üzerinde firmanın bir araya geldiği konut dışı tüketim kümesinin en keyifli buluşma noktası oldu.

Fuar sektörünü Antalya’dan dünya pazarıyla buluşturan Antalya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi (ANFAŞ), Anadolu Şefler Federasyonu (ANFED) Tamer Özkan ve Türkiye Gastronomi Platformu Yöneticileri Özlem Mekik ve Akif ortaklığında 30’uncu kez kapılarını açtı. Budak.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, fuara gösterilen yoğun ilgiden çok memnun olduğunu ifade ederek, “Bu yılki açılışımızda kamuoyuyla güzel bir haber paylaştık. Dünyanın sayılı fuarlarından biri olan Köln Messe Anuga ile bir yola giriyoruz. 2025 yılı itibarıyla dünyanın en büyük fuar firmaları arasında yer alacağız. Almanya ve Türkiye pazarlarını genişleteceğiz.” “Bunu dünyaya tanıtacağız” dedi.

Geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen büyük depremlerde binlerce insanımızı kaybettiğimizi vurgulayan Ali Bıdı, “Binlerce insanımız yaralanırken, ülkemiz tarifsiz acılar yaşadı. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemize bir kez daha başsağlığı diliyorum. Fuar için teşekkür ediyorum.” “İlk gün tüm katılımcı ve ziyaretçilere siyah kurdeleler takarak depremin acısını yüreğimizde hissettik” dedi.

“Şehrin tanıtımına ve ekonomisine katkısı büyük”

Gıda ve içecek sektöründe fuar ziyaretçilerini ve katılımcılarını bir amaç etrafında buluşturduklarına da dikkat çeken ANFAŞ Başkanı Ali Bıdı, “Fuarımız kesim profesyonellerini bir araya getirirken aynı zamanda tüm paydaşlarımıza da fuara katılma fırsatı sunuyoruz. Yeni dönem öncesi hazırlıklarını tamamlıyoruz. Katılımcı firmalarımıza yeni ihracat kapıları açıyoruz. Fuarlar “İhracatın görünmez kapısıdır. Şehrin tanıtımına ve ekonomisine katkısı büyüktür. Bütün dünyayı buraya davet ettik, bu fuarlar bizim değil, Antalya’nın. Antalya’yı tüm dünyaya tanıtarak alıcı ve satıcıları buluşturduk” dedi.

Türk Gastronomi Platformu’nun desteğiyle fuar kapsamında düzenlenen workshoplarda Türkiye’nin önemli şefleri; Özlem Mekik, Hazer Amani, Doğa Çitçi, Eyüp Kemal Sevinç, Rafet İnce, Murat Aslan, Yıldız Öz Samaha, Soner Kesgin, Selim Yeşilpınar, Bedrettin Aydoğdu, İzzettin Oral, Erkan Yeşil, Hamza Alkan yer aldı ve birbirinden lezzetli menülerin tariflerini paylaştı. Katılımcılarla Türk mutfağı. Paylaşıldı.

‘Akdeniz Bölgesi Tedarik Yönetimi’, ‘Küresel Dünyada Atıksız Mutfak Yönetimi’, ‘Geleneksel Markaların Başarı Hikayeleri’, ‘Gastronomide Yeni Trend Yönetim Yaklaşımı’, ‘Türk Markalarının Ulusal Pazarda Konumlandırma Maceraları’, ‘Düşün Küresel, Yerel Hareket Edin’, ‘Altın Portakal’, ‘Belgesel’, ‘TV Dünyası ve Gastronomi İlişkisi’, ‘Gastronomi Turizmine Ödeme Yapan Medya Mensupları’, ‘Turizmde Sağlıklı Yiyecek ve İçecek Standartları’, ‘Gastronomi’nin Turizmdeki Yeri’ ‘Türk Turizmi’, ‘Unesco Şehirlerinin Başarılı Şefleri’, ‘KKTC Mutfağı’ ‘Türk Mutfağı İlişkisi’ ve ‘Anadolu’da Gastronomi ve Mutfak Eğitimi’ başlıklı oturumlarda 100’e yakın sektör profesyoneli bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu. Fuar katılımcılarının yoğun ilgi gösterdiği “Turizm Sektöründe Yiyecek ve İçecek” konulu panelde konuşan Prof. Dr. Ünsal Aydın, sağlıklı olmanın ilk kuralının sağlıklı beslenmek olduğunu, beslenme profesyonellerinin bu konuda çaba göstermesi gerektiğini belirtti. İnsanlara daha sağlıklı ürünler ulaştırın. Aydın, “30’uncu yılını kutlayan ANFAŞ Fuarı’nda teknolojinin beslenmeyle ne kadar yakından çalıştığını ve ne kadar ilerlediğini gördük.” dedi. “Dünyanın dört bir yanından üst düzey şeflerin birbirlerine destek olup kaynaştıklarını, deneyimlerini ve dostluklarını paylaştıklarını, rekabetten ziyade ANFAŞ’ı büyütmek için çalıştıklarını görmek çok güzel. Burada olmak çok keyifli” dedi.

Fuarda, Türkiye’nin dünyaya açılan başarılı Gastronomi markalarının yöneticileri başarılarının sırrını paylaşırken, ülkemizin değerli şefleri de bölümün dünyadaki konumunu değerlendirerek daha başarılı olmak için neler yapılması gerektiğini tartıştı. güçlü. Farklı üniversitelerden fuara katılan öğrenciler, etkinlikler boyunca bölümü daha yakından tanıdı, ünlü şeflerle tanışarak alanla ilgili birçok bilgi edindi.

Gazeteci-yazar Nebil Özgentürk, moderatörlüğünü sunucu Merve Akıncı’nın yaptığı, sadece gıda sektörünün değil kültür sanat dünyasından isimlerin de yer aldığı fuarda “Altın Portal” panelinde konuşmacı olarak yer aldı. Türk sinemasının önemli isimlerinden Coşkun Göğen ve Ümit Okur’un katıldığı “TV Dünyası & Gastronomi İlişkisi” başlıklı panel izleyiciler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu