Haber

AKP’nin günlük kiralık konut teklifi kabul edildi, CHP’nin emekli ikramiyesi teklifi reddedildi

AKP’nin günlük kiralık konut teklifine eklediği ve yalnızca çalışmayan emeklilere 5 bin lira ödenmesini düzenleyen madde, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. CHP’nin bu maddedeki emeklilik ikramiyesinin 5 bin liradan 15 bin liraya çıkarılması yönündeki teklifi de AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

AKP’nin TBMM’ye sunduğu Konutların Turizm Amaçlı Kullanımı ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na sonradan eklenen ve çalışmayanlara 5 bin lira ikramiye verilmesini düzenleyen 20’nci sayı Emeklilerin teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. AKP’nin bu düzenlemesine göre emekli, Ekim 2023’te bir gün çalışsa dahi bu ikramiyeden yararlanamayacak.

Muhalefet, AKP’nin “çalışmayan” emekliler konusundaki ısrarı yerine tüm emeklilere ikramiye verilmesi yönünde Plan ve Bütçe Komisyonu düzeyinde öneride bulunmuştu. Muhalefet, “çalışan ve çalışmayan” emekliler arasındaki ayrımın Anayasa’ya aykırı olduğunu savunurken, ikramiye tutarının da 15 bin liraya çıkarılmasını istedi. Ancak muhalefetin bu teklifi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP’nin Genel Kurul’a sunduğu “emeklilik ikramiyesinin 5 bin liradan 15 bin liraya çıkarılması” başlıklı 20. madde teklifi de AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu