Ekonomi

AgeSA, Her Yaşta Fonu’nun 2. Döneminde Destekleyeceği STK’ları Belirledi

Türkiye’de yaşlanma ile ilgili toplumsal sorunu ele alan birinci şirket olan AgeSA, Sivil Toplum İçin Takviye Vakfı iş birliğiyle kurduğu “Her Yaşta Fonu”nun ikinci devrinde hibe dayanağı sağlayacağı sivil toplum kuruluşlarını belirledi. Biz İZ Derneği hayata geçireceği Harita 65 +, Dem Derneği “Duyduğun Gibi Değil” projeleriyle, Hayat Uzunluğu Hayat Dolu Derneği ise “Yaşlı Yakınlarına Bakım Veren Aile Bireylerine Psiko-sosyal Destek Programı” ile hibe dayanağı almaya hak kazandı.

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası bölümünün önder kuruluşlarından AgeSA, Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumun yaşlılık algısının müspete dönüşmesine katkıda bulunmak hedefiyle gerçekleştirdiği “Her Yaşta” projesi çatısı altında hayata geçirdiği Her Yaşta Fonu’nun ikinci periyodunda destekleyeceği sivil toplum kuruluşlarını belirledi. AgeSA, bu yıl Biz İZ Derneği’nin Harita 65 +, Dem Derneği’nin Duyduğun Üzere Değil projeleri ile Hayat Uzunluğu Hayat Dolu Derneği’nin Yaşlı Yakınlarına Bakım Veren Aile Bireylerine Psiko-sosyal Takviye Programı’na hibe dayanağı verecek. AgeSA, Sivil Toplum İçin Dayanak Vakfı uyumunda Her Yaşta Fonu’nun 2022 periyodunda 3 sivil toplum kuruluşuna toplam 348.200 TL hibe dayanağı sağlayacak.

Toplumsal barışa hizmet edecek önleyici ruh sıhhati hizmetlerinin toplumun her kesiti tarafından erişilebilir olması için çalışmalar yapan Bir İZ Derneği (Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği), fon kapsamında 108.200 TL hibe dayanağı alacak. Dernek, hayata geçireceği Harita 65 + projesiyle; 65 yaş üstü bireylerin toplumsal ve psiko-sosyal dayanak hizmetlere erişilebilirliğini tespit etmek, yaşlı haklarına dikkat çekmek, takviye hizmetlerini yaygınlaştırmak ve yaşlılara yönelik servislerin geliştirilmesine katkı sağlamak maksadıyla çalışmalarını yürütecek. Proje kapsamında Psikoloji, Sosyoloji, Ruhsal Danışmanlık ve Rehberlik, Toplumsal Hizmet, Gerontoloji ve Tıp Fakültesi kısımlarından 20 istekli lisans öğrencisiyle birlikte 65+ Muhtaçlık Tahlili raporunu hazırlayacak. Bunun yanı sıra yaşlı haklarına dikkat çekmek gayesiyle bir kısa sinema de hazırlayacak olan dernek, hak temelli dijital içerikler geliştirerek 65 yaş üstü bireylerin gereksinimlerine dair kamuoyunda farkındalık yaratacak.

İşiten toplum ile işitmeyen toplum ortasında acıma hissinden uzak diyalog alanları yaratmak ve kolektif halde tahliller üretmek emeliyle faaliyetlerini yürüten Dem Derneği, fon kapsamında alacağı 148.000 TL hibe takviyesiyle Duyduğun Üzere Değil projesini hayata geçirecek. Dernek proje kapsamında yaş sebebiyle işitme kaybı yaşayan 65 yaş üstü bireylerin yaşadıkları sıkıntıları diyalog ile anlamak, kamuoyunda görünür kılmak ve tahlil için işbirliğini teşvik etmek emeliyle çalışmalarını yürütecek. Proje sonunda yaş ile birlikte işitme kaybı başlamış 65 yaş üstü bireylerin sıkıntılarının ve tahlil tekliflerinin yer aldığı bir rapor ve proje sürecinde yapacağı birebir görüşmelerde ortaya çıkan bir öyküden kısa sinema belgeselini hazırlayacak.

Yaşlanmakta olan şahısların günlük hayat kalitelerini artıracak bilişsel ve psikososyal formülleri hayata geçirmek, etkin yaşlanma sürecine dayanak olmak ve bu sürece katkı sağlamak maksadıyla çalışmalarını yürüten Hayat Uzunluğu Hayat Dolu Derneği ise sağlanacak 92.000 TL hibe takviyesiyle Yaşlı Yakınlarına Bakım Veren Aile Bireylerine Psiko-sosyal Takviye Programı’nı hayata geçirecek. Proje ile hem yaşlıların hem de bakım verenlerin hayat kalitelerini artırmayı amaçlayan dernek bu çerçevede İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sıhhat Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Kısmı paydaşlığıyla psiko-sosyal takviye programları oluşturacak.

AgeSA, Her Yaşta Fonu ile geçen yıl da sıhhat, eğitim, istihdam, eşitsizliklerin azaltılması alanlarında yaşlılık ve yaşlanma temasını merkezine alan 5 farklı projenin hayata geçirilmesini için 4 farklı sivil toplum kuruluşuna 390.670 TL meblağında hibe dayanağı sağlamıştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu