Ekonomi

ABD Fed’in güçlü ekonomik büyüme ortamında faiz oranlarını sürdürmesi muhtemel

ABD’deki güçlü ekonomik görünüm göz önüne alındığında, son dönemdeki varsayımlara göre Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yaklaşan toplantısında faiz oranlarının değişmemesi bekleniyor. Bazılarının şahin olarak yorumladığı güçlü büyüme ve enflasyon verilerine rağmen FOMC “uzun süre yüksek” duruşunu sürdürecek.

CME Fedwatch aracı tarafından bildirilen ABD tahvil getirilerindeki önemli artış nedeniyle, faiz oranı artışına karşılık gelen likidite koşulları yakın zamanda sıkılaştı. Bu, Nomura’nın belirttiği gibi, daha fazla faiz artırımının yerini uzun vadeli getirilerin almasından rahatsız olmayan Fed yetkililerinin görüşleriyle örtüşüyor. Bu süreçte ilave faiz artışı beklenmiyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki basın toplantısında halihazırda meydana gelen kümülatif sıkılaştırmaya vurgu yapması bekleniyor. Bu, hızlı politika sıkılaştırmasına ve Federal Rezerv’in kalıcı işgücü ve enflasyon verileri gibi zorluklarla ve ortalama şirket ve hane halklarının karşılaştığı zorluklara rağmen gerçekleşti. Morgan Stanley(NYSE: HANIM) bu zorlukların altını çizdi ve tam istihdam sırasında mali açığın genişlemesinin Fed’in sıkılaştırma döngüsünü kesin olarak sonuçlandırma yeteneğini kısıtladığına işaret etti.

İstihdam artışının son dönemde hızlanması, ana eğilimin daha dirençli olması ve geriye dönük olumlu revizyonlar ekonomik büyümenin gücünü koruduğuna işaret ediyor. Ancak Dalma Capital, ABD Merkez Bankası’nın bu faktörler nedeniyle yakın zamanda enflasyonist baskılara yanıt vermesi gerekeceğini, ancak hemen harekete geçme ihtimalinin düşük olduğunu öngörüyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu